Unazad pola godine 287 obitelji, od njih 701, bivših nositelja stanarskog prava iz 90-ih, ponovno je na vlastiti zahtjev stambeno zbrinuto u Osijeku. Riječ je o građanima uglavnom srpske nacionalnosti koji su za vrijeme Domovinskog rata napustili Osijek, odnosno društvene stanove koje su koristili. Stanarsko pravo im je i ukinuto 1996., kada je na snagu stupio Zakon o najmu stanova. Danas bivši korisnici, prema odluci i kriterijima koje je definirala Vlada, mogu dobiti ugovor o najmu sa zaštićenom najamninom i status zaštićenog najmoprimca. - Pravo na stambeno zbrinjavanje ostvaruju povratnici koji nemaju u vlasništvu ili suvlasništvu obiteljsku kuću ili stan na području Hrvatske, ali i država nastalih raspadom SFRJ, te oni koji nekretninu nisu prodavali, darovali, ili na bilo koji drugi način otuđili nakon 8. listopada 1991. Površina stana utvrđuje se kao i na područjima posebne državne skrbi i to 35 četvornih metara za nositelja, te deset kvadrata za svakog sljedećeg člana obitelji, kažu u Ministarstvu regionalnog razvoja. U Regionalni ured Osijek Uprave za prava za područja posebne državne skrbi, stiglo je 714 zahtjeva za stambeno zbrinjavanje, 701 odnosi se na prostor grada Osijeka gdje je već zbrinuto 287 obitelji, a 13 ih je u Đakovu, Našicama, Valpovu i Đurđenovcu. Obrađuje se još 61 predmet, a 340 ih je odbijeno. Inače, korisnici plaćaju najamninu od 2,53 kune po četvornome metru.
U Osijeku su prvo ponovno stambeno zbrinuti građani koji su proteklih godina ostali živjeti u Hrvatskoj, a sada se vraćaju oni koji žive u zemljama zapadne Europe, ili u Srbiji. Zasad nitko ne može otkupiti dodijeljeni državni stan.
Smještaj u novogradnji
Kupnja državnih stanova za zaštićene najmoprimce realizira se uz pomoć APN-a i sudjelovanje Uprave PPPS-a, odnosno pripadajućih regionalnih ureda, a ona ovisi o tržišnoj ponudi. Zaštićeni najmoprimci raštrkani su uglavnom po stanovima u novogradnji da bi se, zbog još uvijek osjetljvih razloga, izbjegao smještaj u istoj zgradi.
Tekst: Dario Kuštro/Glas-Slavonije.hr
Novije vijesti:
- 05/04/2010 11:43 - TVRĐAfest: Od Viteškog grada do Essekerskog bala
- 04/04/2010 18:09 - Mini Teatar: Balaševićevi hitovi pobudili skrivene emocije Osječana
- 03/04/2010 09:04 - Od Osijeka do Budimpešte dva sata vožnje
- 01/04/2010 16:22 - Prva “zelena” zgrada energiju za grijanje i hlađenje crpi iz sunca
- 01/04/2010 14:18 - U lipnju i kolovozu charter letovi Dubrovnik - Osijek
Starije vijesti:
- 31/03/2010 08:10 - Obrazovanje po EU standardima od jeseni u Osijeku
- 31/03/2010 07:50 - Blitz-CineStar u Osijeku otvara devet kinodvorana
- 31/03/2010 07:44 - Osijeku prijeti invazija komaraca, za tretmane 16 milijuna kuna!
- 30/03/2010 09:54 - Grad preplavio smrad, krivci su poznati, ali ih nema tko kazniti!
- 28/03/2010 19:15 - Vjeronauk u školama postao bauk?!



